Kock-EM Bocuse d’Or ett lyft för Stockholm & för Stockholmsmässan
Bocuse d´Or Europe är ett av Europas mest prestigefyllda matevenemang och kommer att anordnas i Stockholm i samband med den stora matmässan GastroNord i maj 2014. Evenemanget, som är ett europamästerskap för kockar, blir ett lyft för både Stockholm och Stockholmsmässan.
– Evenemang skapar arbetstillfällen och gör Stockholm mer attraktivt som besöksstad. Med tävlingen stärks Stockholms position som evenemangsstad och det leder förhoppningsvis också till att fler unga talanger väljer restaurangbranschen, säger Ulla Hamilton (M), företagar- och arbetsmarknadsborgarråd i Stockholms stad samt ordförande i Stockholm Business Region.
Turismen i Stockholms Län omsätter varje år 22 miljarder kronor och skapar 18,700 arbetstillfällen. Av den totala turismomsättningen svarar evenemang för 5 miljarder kronor.
– Det är ett viktigt kvitto på att Stockholm har blivit en framstående matstad och att vi kan husera de mest skilda evenemangen, säger Olle Zetterberg, vd Stockholm Business Region
Bakom ansökan om att hålla Bocuse d’Or 2014 står Gastronomi Sverige AB med stöd av Stockholm Visitors Board/Stockholm Business Region, Stockholmsmässan, och regeringens satsning Matlandet Sverige. Tävlingen kommer att äga rum i samband med de två stora mat- och dryckesmässorna GastroNord och Vinordic på Stockholmsmässan.
– Vi är glada och stolta över att ha bidragit till att Bocuse d’Or bestämde sig för Stockholm. Det här är fantastiskt roligt och ett stort erkännande för oss som arrangör av professionella och inspirerande evenemang, säger Patric Sjöberg som är vd på Stockholmsmässan.
Stockholmsmässan har arrangerat GastroNord i över 25 år, och den är i dag den viktigaste mässan i norra Europa för dem som jobbar inom hotell, restaurang och catering. Med Bocuse d’Or på plats kommer den positionen att förstärkas ytterligare.
Besök mässan
Aktuellt
-
Nu ska Sveriges nya representant för Bocuse d'Or, kock-VM utses
I maj 2014 tävlar Europas främsta kockar i Bocuse d'Or ...
Vem blir det? -
Mässan du inte vill missa!
Läs vår broschyr om Nordens största fackmässa för hotell, restaurang och storkök!
Till broschyren -
Årets Unga Kock 2013
Jimmi Eriksson från Pontus! i Stockholm korades den 25 februari till Årets Unga Kock 2013 vid en prisceremoni på Stockholms Hotell- och Restaurangskola.
Läs pressmeddelande här -
Entrén till Stockholmsmässan får nytt utseende!
När GastroNord och Vinordic öppnar möts utställare och ...
Se bilder här! -
Exponering av svensk mat ökar dramatiskt i internationella medier
Svensk mat är ett hett ämne i medier över hela världen....
Till VisitSwedens pressmeddelande




